^Top

Zakładanie trawnika

Zakładanie trawnika

 

Trawnik to wyjątkowe miejsce, czy to w naszym przydomowym ogródku, parku, szkole, restauracji, blokowisku. Jest częścią architektury niemalże wszędzie. Podkreśla urodę posadzonych roślin, jest piękną oprawą domu, a co najważniejsze, porządkuje przestrzeń i nadaje jej harmonię. Korzystamy z niego by odpocząć i zrelaksować się, lub też spędzić aktywnie czas,  np. grając w piłkę, bawiąc się z dziećmi.  Jest tak powszedni, że często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużą rolę zajmuje w naszym codziennym życiu i ile pracy  potrzeba, by go założyć czy pielęgnować.

Zakładamy trawnik, na co powinniśmy zwrócić uwagę:

-Przede wszystkim musimy zastanowić się czemu ma on służyć?

-Ile będziemy mogli poświęcić czasu na jego pielęgnację?

-Czy jest korzystny moment na ukorzenienie się trawy?

-Czy chcemy trawnik z rolki, czy może z siewu?

-Czy poradzimy sobie  z tym sami, a może będzie potrzebna pomoc?

-Jakie użyjemy narzędzia, nawozy?

-Czy nasza gleba ma odpowiednie PH?

-Czy będziemy chcieli założyć automatyczne nawadnianie?

-Czy miejsce w którym ma powstać trawnik jest wystarczające  nasłonecznione?

 

To bardzo istotne pytania i warto sobie na nie odpowiedzieć, aby sprawnie osiągnąć cel.

Kiedy już wszystko rozplanujemy, możemy zająć się zakładaniem trawnika.

Termin zakładania trawnika

Kiedy zakładamy trawnik? Może to być wiosna, lato, ale jesień jest zdecydowanie najlepszą porą roku, dlaczego? Ziemia jest dostatecznie nagrzana, nawodniona, zatem kiełki traw maja idealne warunki na ukorzenienie się.

 

 

Przygotowanie podłoża pod siew trawy

Zaczynamy od przygotowania podłoża.

Gdy mamy  doczynienia z terenem po budowie, powinniśmy dokładnie oczyścić go z kamieni, resztek materiałów budowlanych, ale  najważniejszą rzeczą jest użyźnić glebę dodając kilkucentymetrową warstwę substancji organicznej (kompost, torf ogrodniczy, ziemię orną), ponieważ gleba w takim miejscu została ubita i zjeżdżona przez ciężki sprzęt. Następnie wyrównujemy teren i odczekujemy około dwóch tygodni, by nowa ziemią mogła się osiąść.

 

                                              

                                           

                                        

                                        

                                        

 

                                                

                                        

                                        

                                                                             

W przypadku miejsca, gdzie mamy już teren zielony, sytuacja jest o wiele prostsza. Oczyszczamy teren z chwastów, starej trawy. Możemy zrobić to na dwa sposoby :

-ręcznie, przy użyciu szpadla i wideł. Metoda ta jest ekologiczna,  ale wymaga dużo siły, więc sprawdza się najlepiej na małych działkach.

-możemy wykonać oprysk, który pozwoli zniszczyć nam najbardziej uciążliwe chwasty (  perz, mniszek lekarski, łopian, ostrożeń).

Na naszym rynku najbardziej powszechnym i skutecznym herbicydowym środkiem zwalczającym chwasty jest Roundup, Klinik, Awans. Stosując oprysk pamiętajmy, by robić to w bezwietrzny dzień, aby nie zniszczyć innych roślin w pobliżu i załóżmy odzież ochronną. W trzy  tygodnie po oprysku przekopujemy ziemię szpadlem lub glebogryzarką i jeśli czas nas nie nagli, czekamy na wzrost kolejnych chwastów, które siedziały głęboko w ziemi, a daliśmy im warunki do wzrostu i znowu spryskajmy preparatem. Przekopujemy i wyrównujemy teren. Następnym krokiem jest zbadanie odczynu gleby, możemy zrobić to sami za pomocą pehametru, który zakupimy w sklepie ogrodniczym.  Ph dla traw  powinno wynosić od 5,5 do 6,5. Co zrobić, kiedy jest inne? Jeżeli Ph jest poniżej 5,5 konieczne jest wapnowanie gleby. Wapnowanie, to przede wszystkim odkwaszanie gleby, ale też przyśpiesza rozkład próchnicy i aktywację mikroelementów.

Czym odkwaszać, jaki preparat wybrać?

Najlepiej zastosować nawozy węglanowe, dobrze w tym przypadku sprawdza się Kreda, czy Dolomit, który zawiera również magnez. Ilość nawozu jaką powinniśmy użyć, zależy od rodzaju gleby i stopnia jej zakwaszenia. Do zakupienia mamy nawozy wapienne, które zawierają od 45% do 75% tlenku wapnia. Na terenie gdzie występuje piasek, tego nawozu użyjemy mniej, niż na glebach zbitych, gliniastych i ciężkich. Na każdym produkcie podana jest szczegółowa proporcja dawkowania. ( Do gleby lekkiej stosujemy od 15 do 25 kg/100 metrów kwadratowych Dolomitu, a kredy od 10 do 15kg/100 metrów kwadratowych. Przy glebie ciężkiej od 25 do  40 kg/100 metrów kwadratowych Dolomitu, natomiast Kredy od 15 do 22 kg/100 metrów kwadratowych).   Nie zaleca się stosować nawozów tlenkowych (wapna budowlanego palonego i gaszonego). Musimy też pamiętać, aby po takim zabiegu zachować kilka tygodni odstępu, zanim zaczniemy siać trawę.  Nawóz rozsiewamy  równomiernie. Pamiętamy, że wapno rozkłada się powoli i dlatego  nie powinniśmy  pozostawiać  dużych jego skupisk, ani też stosować go zbyt często. Zabieg taki zaleca się nie częściej niż co trzy, a nawet cztery lata. Teoria mówi, że można go stosować o każdej porze roku, jednak doświadczenie podpowiada, ze jesień jest najlepszym do tego okresem.


Dobór gatunków traw na trawnik

Kolejną ważną rzeczą jest dobranie odpowiedniego rodzaju trawy. Jaką trawę wybierzemy głównie zależy od nas, ale czy każda odmiana będzie spełniać nasze oczekiwania?

Rodzaje trawnika możemy podzielić na trzy główne kategorie, aby było nam łatwiej.

1)     Trawnik użytkowy

2)     Trawnik rekreacyjny

3)     Trawnik ozdobny

 

Trawnik użytkowy

-jest bardzo odporny na obciążenia (deptanie, rozjeżdżanie). Najczęściej stosujemy go na boiskach, placach zabaw, ścieżkach. Szybko tworzy gęstą murawę, ale nie należy on do najtańszych. Wymaga stałej i intensywnej pielęgnacji. Kosimy go nawet do kilku razy w tygodniu i systematycznie zraszamy. W skład mieszanek traw użytkowych wchodzą głównie odmiany: kostrzewy czerwonej, życicy trwałej z domieszką niewielkiej  ilości kostrzewy trzcinowatej lub wiechliny łąkowej.

Trawnik rekreacyjny

- możemy założyć w przydomowym ogródku. Świetnie sprawdza się w części gdzie spędzamy dużo czasu np. leżakujemy lub bawimy się z dziećmi. Jest dość odporny na deptanie i szybko odrasta, ale nie wymaga zbyt częstego koszenia (kosimy raz na 7 do 10 dni na wysokość od 4 do 5 cm). Mieszanki na trawnik rekreacyjny zawierają trawy: kostrzewa czerwona, rozłogowa i owcza, wiechlina łąkowa, życica trwała, mietlica pospolita.

Trawnik  ozdobny

-zakładamy w najbardziej reprezentacyjnym miejscu ogrodu. To głównie dwuskładnikowe mieszanki traw (mietlicy pospolitej i psiej, kostrzewy nitkowatej i czerwonej). Nie jest odporny na intensywne deptanie, a gleba na, której go siejemy, powinna być dobrze przepuszczalna, żyzna i utrzymywać wilgoć. Ten rodzaj trawnika wymaga częstego koszenia i ogólnej pielęgnacji, ale odpowiednio pielęgnowany potrafi cieszyć oko.

Każdy trawnik mały czy duży wymaga pielęgnacji,  Jeśli jednak zastosujemy się do zaleceń i wybierzemy odpowiednią mieszankę traw, przygotujemy dobrze glebę, to czas ten skrócimy dość znacznie. Większość traw lubi nasłonecznione miejsca, ale w asortymencie znajdziemy również gatunki, które całkiem nieźle będą nam rosły w zacienionym nieco terenie. Zakładając trawnik weźmy też pod uwagę czy miejsce, w którym ma on powstać, będziemy mogli wjechać kosiarką. Nawet ogromny obszar trawnika, możemy szybko i sprawnie wykosić, pod warunkiem, że teren ten będzie w miarę płaski, a brzegi będą tworzyć dość regularne kształty. Załamania terenu, nierówności,  gdzie potrzebna  dokaszarka, też nie stanowi dużego problemu, ale z pewnością poświęcimy na to o wiele więcej czasu. Przy zakupie traw zwróćmy uwagę na świadectwo kwalifikacji stwierdzające: skład gatunku i odmiany, zdolność kiełkowania dla poszczególnych odmian i na datę ważności. Mieszanki traw, które zakupiliśmy w danym sezonie, nie powinny być używane w sezonie następnym. Dlatego, przeliczmy najpierw ile wagowo będzie nam potrzebnych nasion na naszą powierzchnie, bo na rynku  dostępne są opakowania: 0,5kg, 1kg, 5kg, 15kg,25kg. Każde opakowanie jest opisane i znajdziemy tam również informację na jaką powierzchnie, czyli metr kwadratowy ono wystarczy. Wiemy na pewno, że 1kg nasion, wystarczy nam na maksymalnie 40 metrów kwadratowych.

Siew trawy

Zaplanowaliśmy gdzie będzie trawnik, jaką funkcję będzie spełniał. Przygotowaliśmy odpowiednio glebę i wybraliśmy mieszankę traw. Teraz możemy przystąpić do siania. Zaczynamy od zagrabienia i wyrównania terenu. Następnie wałujemy powierzchnię przy użyciu specjalnego walca (dobrze ubita ziemia, dłużej utrzymuje wilgoć, co wspomaga dobry wzrost trawy). Gdy po zwałowaniu pokazały się nierówności, ponownie grabimy, aż cała powierzchnia będzie idealnie gładka. Co zrobić jeśli nie posiadamy wału, a powierzchnia nie jest zbyt wielka? Możemy udeptać ją butami lub deseczkami przywiązanymi do podeszwy buta. Następnie wysiewamy nasiona i tu też możemy zastosować wysiew ręczny lub za pomocą specjalnego siewnika. W obu przypadkach nasiona dzielimy na dwie równe części. Najpierw siejemy wzdłuż, a potem w szerz działki ( kolejność ta jest dowolna, chodzi tylko by nasiona zostały równo rozrzucone). Po zasianiu mieszamy nasiona z glebą ostrymi grabiami lub ręcznym spulchniaczem.  Dzięki temu około 70% nasion pozostanie przykrytych ziemią, a jest to bardzo ważne, ponieważ nasiona pozostawione na powierzchni ziemi wysychają, albo zostają wyjedzone przez ptaki. Można też, zamiast mieszać nasiona z ziemią przykryć je centymetrową warstwą torfu. A na koniec całość  jeszcze raz zwałować.

Trawnik zasiany, teraz musimy go podlewać i za około 10 do 14 dni pojawią się nam pierwsze zielone źdźbła. Na początku  trawka nie będzie zbyt gęsta, ale to dlatego, że  nasiona z naszej mieszanki  nie  kiełkują równocześnie. Pierwsze koszenie wykonujemy gdy trawa urośnie do około 10 cm i tak naprawdę do tego momentu nie powinniśmy po niej chodzić. Gdy po kilku tygodniach stwierdzimy, że nasz trawnik jest jednak za rzadki, możemy zrobić dosiewkę. Dużo pracy wsadziliśmy, aby nasz trawnik mógł służyć i cieszyć swoim pięknem. Pamiętajmy by go przycinać,  czasem podsypać nawozem, a w porze suchej podlewać.

                                                

 

 

 

 

                                                  

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

Copyright © 2013. Marrlen.pl  Rights Reserved.